Kui suvel saab perega metsas matkal käia ning rannas ujuda, siis talvisel ajal eelistatakse tihtipeale külma ilma eest koduseinte vahele peituda. Mingi hetk saab küll teleri vaatamisest ja arvutiga mängimisest küllalt ja siis on hea variant naasta lauamängude juurde ning terve perega koos aega veeta.
Peale Monopoli on teisigi mänge
Esimene lauamäng, mis kõigile pähe tuleb, on reeglina Monopol (Wiki link). 1935. aastal turule jõudnud kinnisvaraga kauplemisele keskenduv lauamäng ei ole asjata klassiku staatusesse tõusnud. Tegu on põneva meelelahutusega, kus on ühteviisi oluline osa nii õnnel kui ka strateegilistel oskustel. Eriti kirglikud Monopoli mängijad võivad küll ka sõnelustesse sattuda, ent sellest hoolimata on tegu mänguga, mida kõik naudivad.
Kuigi Monopol on mäng, mida paljud inimesed võivad lõputult mängida, tasub proovida ka mõnda uut lauamängu. Olenevalt mängijate arvust, vanusest, oskusest ja huvidest, ei ole keeruline leida sellist varianti, mis sobib kõikidele. Olemas on strateegia-, reaktsiooni-, mälu-, küsimuse- ja sõnamänge ning tegelikult on see jaotus palju suurem.
Milline mäng sobiks kõikidele pereliikmetele
Nooremate laste tähelepanuvõime kestab lühemat aega, nii et isegi kui mäng on põnev, siis väike laps ei jaksa tervet pikka õhtut ühte mängu mängida. Variandiks on muidugi mäng sessioonideks tükeldada, ent riiulis võiks olla ka erinevaid lühikese mänguajaga lauamänge
Alustades lihtsamatest, siis Memory (Apollo.ee link) ja Doomino (Apollo.ee link) on mõlemad mängud, mis on ühtviisi mõistetavad lastele, kuid tekitavad samas hasarti ka täiskasvanutes.
Täringutega lauamängudest võib esimeseks tutvumiseks valida mängu Reis ümber maailma (Rahvaraamat.ee link), mille lihtsad reeglid aitavad kiirelt mängima asuda ning samas selgub ka võitja meeldivalt kiiresti.
Veel üks, aina populaarsemaks saav, lauamäng on Dobble (Kaubamaja.ee link). Värviliste kaartidega reaktsioonimäng sunnib ka kõige hajameelsemaid tähelepanu pöörama ning mängu võitmise nimel pingutama. Sarnane reaktsioonimäng on ka Jungle Speed (Roly-poly-store.com eestikeelne link) ning Blitz (Brain-games.ee link). Ainus, millele neid mängides tähelepanu tuleb pöörata, on see et mänguhoos kogemata lauda ümber ei lükka!
Kui mängijad peavad reaktsioonikiirusest olulisemaks kujutlusvõimet ja fantaasia kasutamist, siis Dixit (Weplay.ee link) on imeliste piltide ning huvitava ülesehitusega peamiselt kaarte vajav lauamäng. Uurides imelisi joonistusi ja luues seoseid lauale pandud kaartide ning mängijate vahel, läheb aeg lennates.
Alustame strateegiamängude maailma avastamist
Katan (Rahvaraamat.ee e-poes) on aga strateegiline mäng, mis nõuab veidi vanemaid mängijaid, kuid mis on põnev läbi terve mängu ja kulgeb reeglina küllaltki kiirelt. Kasutades ära populaarseid filme ja seriaale on Katanist tehtud erinevaid variante.
Kui reeglitesse sukeldumiseks on aga rohkem aga ja lauamänguõhtu kujuneb iganädalaseks traditsiooniks, siis miks mitte tutvuda klassikalise rollimänguga Dungeons and Dragons. (Lorien.ee link) Selle mängu ettevalmistus nõuab rahulikumalt tegutsemist ja plaanide tegemist, kuid üks mäng võib kesta mitu nädalat või kauemgi, nii et meelelahutust jagub kauemaks.
Soovides jääda aga lauamängude juurde, mis õnnestub lõpetada ühe õhtuga, siis kindel valik on ka Ticket to Ride (Ahhaa.ee link). Küllaltki lihtsate reeglite ja loogikaga mäng, mis näeb hea välja ning ei kesta liialt kaua. Lisaks on seda saadaval mitmes eri versioonis, nii et rongisõit võib viia läbi terve laia maailma.
Kogemata sõnavara arendades
Kui Monopol on üleüldiselt tuntuim lauamäng, siis sõnamängudest rääkides võitlevad esikoha nimel Scrabble ja Alias. Scrabble (Kaubamaja.ee e-pood) on lauamäng, kus etteantud tähtedest tuleb kokku saada võimalikult kõrgete punktidega sõna. Sõnaraamat kõrval, aitab see leida ja meelde jätta ka uusi sõnu, mis tuleb kasuks mujalgi kui lauamänge mängides.
Alias (Kaubamaja.ee e-pood) on aga põnev sõnaseletusmäng, kus etteantud aja jooksul tuleb meeskonnakaaslasele võimalikult palju sõnu ära seletada. Aliase erinevad variatsioonid võivad olla lihtsamate sõnadega, olles mõeldud lastele või paluda sõnalise seletamise asemel hoopis pantomiini kasutada. Sellised muudatused hoiavad mängu ka mitmendal mängimiskorral sama huvitavana, kui esimesel korral.
Kindlasti võib öelda, et lauamängud ei ole ainult meelelahutuseks ja ajaviitmiseks. Olenevalt valitud mängust võivad need õpetada seda, kuidas grupis koostööd teha, kuidas tulla toime kaotusvaluga ning arendada nii loogikat kui ka strateegilist mõtlemist.