Mida annab välismaal elamine

Mida annab välismaal elamine

Tänapäeval on rännata ja maailma avastada üsna lihtne. Piirid on lahti nii õppimiseks kui töötamiseks. Maailma nägemine annab igale inimesele miskit juurde ja kindlasti muudab inimest.

Teise kultuuri, teise rahvuse ja keele tundma õppimine elades samal ajal selles keskkonnas, on eriline kogemus. Elamine välismaal rikastab ja kasvatab. Alljärgnevalt anname ülevaate, mida annab välismaal elamine.

 

Väljakutsed

Välismaale elama minemine on üsna suur väljakutse igale inimesele. Seda suurt sammu kergendab kohaliku keele tundmine või mõni juba kohapeal elav tuttav.

Kui välismaal elades on plaan töötada, siis on tarvilik ka läbima ametiasutuste keerulised protseduurid, mis riigiti võivad olla pikad ja närvesöövad. Kujuta aga ette mööda ametiasutuste ja tööintervjuude tormamist, kui keeltki ei tunne. Aga ometi õpib ja kohaneb just nii kõige kiiremini. Uppuja päästmine on uppuja enda asi – siinkohal peab see paika.

 

Empaatia

Kui sa elad ühe võõra rahva ja keele seas, siis on sul harukordne võimalus näha ja tunda seda riiki, viibides selle hinges. Selline välisriigi tundma õppimine, kultuuriga kohanemine ja selle austamine avardab empaatiat kõige võõra ja tundmatu suhtes.

Eestist välja reisides üllatab tihti inimeste avatus ja siirus, mis võib kohati põhjamaa natuurile ehmatav ja pealetükkiv olla. Rahu – need on kõigest inimesed, lihtsalt sõbralikud.

Kindlasti murrab välismaal elamine ka stereotüüpe, mis võivad olla kujunenud mõne riigi või rahvuse suhtes. Siin ka mõttekoht– oma silm on kuningas. Iga inimese kohanemine välismaal sõltub tema enda tahtest ja pingutusest.

 

Tutvused

Võin olla kindel, et pärast välismaale elama minemist hakkab sinu tutvusringkond täienema eri rahvusest inimestega. Välismaal elamine avardab sinu isiklikku globaalset haaret. Kasuta seda targalt ja see tasub heldelt. Pole harvad juhused, kus selline välismaal elamine võib tulla kasuks nii ametialaselt kui ka eraelus.
Rahvuste erinevus sõprust ei takista ja mõne välismaise sõbra leidmine on samuti abiks kohanemisel ja kohaliku eluolu tundma õppimisel.

 

Keskkonnavahetus

Keskkonnavahetus võib anda sulle tuhat uut võimalust oma unistuste täitmiseks. Keskkonnavahetus toob võimalusi isiklikuks või ametialaseks eneseteostuseks. Siinkohal tuleb kõne alla uue ameti õppimine või ettevõtluse alustamine valdkonnas, mis kodumaal oleks mingil põhjusel võimatu.
Paraku on nii, et võimalused avanevad täpselt selles rütmis, mida rohkem sa kohalikku eluolu tundma õpid. Üks sulgunud uks avab järgmise uue ja väljakutsetele tuleb julgelt vastu minna.

 

Pilk teise mätta otsast

Oma kodusest keskkonnast eemalolek aitab kodumaad näha samuti eemaltvaataja pilgu läbi. Ja mitte ainult – ka nende inimeste pilgu läbi, kelle keskel sa välismaal elad.

Välismaal elades saad vahetult tajuda kogu kultuuri suhtumist sinu kultuuri. Meie ümaral maakeral on palju erinevaid kultuuriruume. Lisavürtsi annab just täiesti uues kultuuriruumis toime tulemine ja oma elu kohandamine teise rütmi või isegi ajavööndisse.

Teise riigi poliitilise süsteemi ja üldise elukorralduse tundma õppimine aitab ka oma koduriiki teisiti näha. Välismaal elades saad ülevaate, kuidas üks või teine riik oma kodanikust hoolib. Millised on selle seadusandlus, äritavad ja veidrad kombed.

Töötades välismaal saad ülevaate töömaastikust ja töökultuurist. Selline kogemus on hariv ja lisab väärtust ka elulookirjeldusele. Pärast sellise kogemuse saamist oskad alles hinnata, kas selles riigis oleks hea pikaajaliselt elada.

 

Keele tundmine teeb “omaks” igal pool

Välismaal elamine annab sulle juurde mõistmist inimeste ja kultuuride erinevustest. Sellega kaasneb ka teadmine, et sinu unistuste täitmiseks on sulle antud terve maailm. Ainult ühes väikeses külakeses istudes ei saa me iial teada, mida naaberkülas toimetatakse.

Maailma nägemine avardab sinu meeli, tõstab empaatiat ja muudab su avatumaks. See on väljakutse, mida igaüks ei tihka vastu võtta, kuid vapraid proovijaid saatus enamasti soosib.

Lõppu anname väikese soovituse: kiirtrepp uude kultuuri on keele tundmine.

Keeled selgeks ja rännukott selga – maailm ja unistused ootavad!