Millised on parimad lauamängud?

Millised on parimad lauamängud?

Monopoly, Alias, Eesti mäng ja Reis ümber maailma on lauamängud, mis kõikidele tuttavad. Igal aastal tuleb turule aga sadu uusi mänge. Mõned neist kujunevad sama legendaarseteks, teised jäävad riiulitele seisma. Mis siis aga muudab ühe lauamängu populaarseks ning jätab teise tolmu koguma? Vastust teades oskad ka ise valida lauamängu, mille mängimisest kellelgi küllalt ei saa.

Leiuta ise lauamäng – lihtne ju?!

Võib tunduda, et ägeda lauamängu loomine on lihtne – oleme ju sedavõrd palju erinevaid mänge mänginud. Võta lihtsalt iga mängu parimad küljed, pane kokku ja ongi fantastiline ajaveetmisevõimalus loodud. Reaalsus on muidugi hoopis teine ning on põhjendatud, miks eelistame mänge e-poest tellida, selmet ise nullist valmistada.

Väga tähtis on mängu eesmärk. Mida selgem, seda parem. Kas on vaja lihtsalt ellu jääda, koguda võimalikult palju punkte või hävitada teised mängijad. Konkreetne ja selgesti mõistetav, tänu millele on mängu alustamine kiirem ja kergem. Mängu elemendid, sh ülesehitus ja sotsiaalne pool, peavad sobima nii mängu eesmärgi kui mängimise sotsiaalse poolega ja see võib olla mängudisaini juures üks raskemaid ülesandeid.

Enamik populaarsed lauamängud on sellised, mida mängitakse lõpmatuseni, ilma et mäng igavaks muutuks. Omal kohal on needki lauamängud, mis ongi mõeldud vaid ühekordseks meelelahutuseks ning selliselt ka reklaamitud. Siia alla lähevad näiteks aina populaarsemad põgenemistoa ülesehitust järgivad mängud või mõistatuse mängud.

Ning muidugi ei saa salata, kuivõrd oluline on lauamängu välimus. Kvaliteetsed ja kutsuva välimusega mängunupud ning silmapaistva disainiga mängulaud tõstavad oluliselt mängu väärtust. Selliselt võib ka muidu lihtsa ülesehitusega mäng kujuneda kiireks lemmikuks.

Lauamängud, mis sobivad kõigile

Lauamängud on erineva raskustasemega ning suuresti just tänu sellele pakuvad need põnevust pikkadeks tundideks. Teine lugu on aga siis, kui koos tahavad mängida väga erineva tasemega mängijad. Siin oleks tark valida mäng, kus mängijatel ei ole eelist puhtalt seetõttu, et on seda juba varem mänginud. Samamoodi on väga head lauamängud lastele need, kus mängijad ei võistle üksteisega, vaid vaja on teha koostööd.

Valides õige ülesehitusega mängu, on uute mängijate kaasamine palju kergem. Kui pole mingitki lootust võita, kaob motivatsioon isegi proovida. Mäng, kus lisaks strateegilistele otsustele on ka natuke õnne, jätab hoopis meeldivama tunde.

Ära unusta, kellele mäng on mõeldud!

Kui eelmises lõigus sai just öeldud, et lauamängud sobivad kõigile, siis midagi tuleb valikut tehes silmas pidada. Lauamängud jagunevad erinevatesse kategooriatesse ning igas kategoorias on omad reeglid ja faktorid, mis muudavad ühe või teise populaarsemaks.

Võtame näiteks peremängud, mis on mõeldud ka kõige pisematele. Nende mängude juures on väga olulisel kohal hästi läbimõeldud mängulahendus ning ülesehitus, mis on pigem lihtsam. Reegleid peab olema parajalt vähe, et need ka meelde jääksid ning et selgitamine kulgeks kiirelt. Ideaalis alla viie minuti!

Väiksemate laste jaoks on kutsuvad mängud need, kus on vähem strateegiat ja planeerimist ning suur osa on õnnel, et ka noorimatel oleks võimalus võitmiseks.

Mitme tunni pikkuseks venivad strateegiamängud sobivad palju paremini tõelistele fännidele. Alles alustajate jaoks muutub sedavõrd pikk mäng tavaliselt tüütuks juba enne mängu alustamist, kui on vaja kõik reeglid endale selgeks teha.

Järjest populaarsemad on aga lauamängud, mille raskusastet saab muuta, et sobituda erinevatesse oludesse ja säilitada mängurõõmu. Ka need mängud on Kaup24 valikus olemas ja võivad osutuda parimaks variandiks!