Tänapäeval on järjest vähemates kodudes olemas traditsiooniline teler kaabli- või üle õhu ühendusega. Eriti nooremate inimeste seas on populaarne vaadata filme ja seriaale pigem arvuti või isegi telefoni pealt. Teleri mitte omamine ei tähenda, et inimesed endisest palju rohkem õues käiks ja alati sporti teeks sarjade vaatamise asemel. Nüüd on rohkem erinevaid viise, kuidas videoformaadis meelelahutust tarbida. Kas koju on üldse televiisorit vaja?
Kuidas TV-teenuse pakkujad ja telekanalid uue trendiga toime tulevad?
Statistika näitab, et aina rohkem on kodusid, kus televiisorit ei ole või kus traditsioonilist TV-paketti ei tellita. Mida toob uus „telerit pole vaja“ liikumine telekanalitele ja TV-teenuse pakkujatele? Turg muutub ning telekanalid ja TV-pakkujad on väga kiiresti ja hästi reageerinud nendele muutustele.
Mida teevad TV-teenusepakkujad?
Jalgpalli maailmameistrivõistlusi, mängusaateid ja muud sellist vaadatakse ikka otseülekandena, kuid ülejäänud saateid ja sarju enam nii tihti otse ei vaadata.
Pigem eelistakse nautida filme ja seriaale siis, kui see vaatajale paremini sobib. Seetõttu on paljudel TV-pakkujatel olemas lindistamise ja järelevaatamise võimalus.
Eesti TV-teenuse müüjatel on ka varianti läbi interneti teleriühendust saada, nii et on täiesti võimalik vaadata televiisorit ilma tegelikku televiisorit omamata. Piisab sellest, kui sul on arvuti või ükskõik milline teine ekraan ja internetiühendus.
Miks siiski kodudes telerit vaja on?
Kui lemmiksaated on interneti kaudu saadaval, siis võiks ju ruumi ja raha kokku hoida ning üldse mitte televiisorit soetada. See on ju lihtsalt suur ekraan. Tõepoolest, sülearvutist saadete vaatamine on täiesti võimalik, aga seltskonna või kogu perega kinoelamuse saamiseks on ikka suure ekraaniga telerit vaja.
Samuti on suur ekraan hea mängukonsoolide kasutamiseks ja uuemate mudelitega saab isegi telefoni ekraani ühe nupuvajutusega telerisse manada, näiteks Youtube videote vaatamiseks. Täiesti võimalik on muidugi ilma telerita hakkama saada, kuid ühel hetkel hakkab vaataja tõenäoliselt igatsema suurel hea kvaliteediga ekraanil filmide vaatamist.
Hea hinnaga telerite valik on saadaval näiteks Kaup24 e-poes: https://kaup24.ee/et/kodumasinad-kodutehnika/telerid-ja-tarvikud/telerid
Mida teevad telekanalid?
Lisaks sellele, et TV-teenuse pakkujad teevad võimalikuks saadete vaatamise läbi interneti, siis ka individuaalsetel kanalitel on see variant olemas. ETV-d ja teisi ETV kanaleid saab näiteks Androidi telefonidest hõlpsasti vaadata, sest Google Play on varustatud rakendustega, millega saab nii otse kui järelevaatamist teha. TV3 ja Tele2 pakuvad kuumaksega teenust, millega saab vaadata otse ja järele üle interneti nii telefonist kui ka arvutist.
Kui sa tead, millised kanalid sulle meeldivad ja millistest programmidest sa huvi tunned, siis sul ei ole vaja televiisorit, et lemmikprogramme nautida.
Kas arvutiga saab läbi õhu ühendust?
Lihtsalt läbi õhu on Eestis arvutiga küllaltki raske telekanaleid otseülekandes vaadata, sest meie kanalid kasutavad MPEG4 vormingut. Sellisel viisil läbi arvuti vaatamiseks on vaja keerulisi lisavidinaid ja õiget tarkvara. Ülejäänud Euroopa kasutab üle õhu kandmiseks MPEG2 vormingut ja sellest lähtuvad ka tarkvara ja vastuvõtjate tootjad. Õnneks, nagu eelnevalt mainitud, on Eesti pakkujad sellega arvestanud ja andnud võimaluse TV-ühenduse saada ka läbi interneti.
Filme ja seriaale saab leida ka teistest kanalitest…
Kui sa eelistad eelkõige filme ja seriaale vaadata, siis neid leiab internetist hõlpsasti lühikese Google-i otsinguga.
Näiteks Amazon pakub võimalust filme ja seriaale individuaalselt osta. Populaarsust kogub ka Netflix, kus saab kuumakse alusel tarbida videosisu nii palju kui tahad. Nii et Netflixi kasutades võid valida mõne seriaali ja vaadata terve hooaja kasvõi ühe nädalavahetusega.
… ent parema elamuse saab suurema ekraani ees
Sõltumata sellest, mis kanalit pidi tuleb sisu ekraanile, on suurema ekraani ees pea alati elamus võimsam ja meeldejäävam. Seetõttu ei kao ka suuremad telerid eluruumidest veel niipea.
Sisuturundus